Marka Tescili

    Marka Tescili

Marka tescil işlemleri başvuru aşamasından önce gerekli kontroller sağlanarak birebir bir başvuru yok ise araştırmalardan sonra işlemler başlatılır. Marka tescil işlemleri koşullar sağlamak kaydıyla kişi adları dahil , sözcükler, şekiller , renkler , harfler, sayılar, ambalaj biçimleri olmak üzere her türlü işaret marka tescilini konu olabilir. Marka tescil araştırmaları kullanım gösterdiğiniz faaliyet göre sağlanmaktadır. Kurum tarafında 45 sınıf bulunmaktadır . Bu 45 sınıf gösterilen faaliyet kapsamına göre belirlenmektedir.

Marka tescil süreçleri 6-8 ay içerisinde sonuçlanır. Dosya kurum tarafından 4 aylık bir süre içerisinde kısmi olarak yada red olarak yayınlanmaz ise yayın dönemine çıkartılır. Yayın süreci  2 ay sürmektedir. Yayın sürecinde şirketler yada şahıslar tarafından itiraz hakkı bulunmaktadır .bu süreçte dosyanıza herhangi bir itiraz gelmez ise markanız tecil edilmek üzere tescil birimine yönlendirilir. Son ödeme olarak belge ücreti ödenir ve markanız 10 yıl boyunca koruma altına alınır. Marka tescillerinde logo zorunluluğu bulunmamaktadır ,düz yazı olarak da başvuru sağlanabilir . Tescil süresi olan 10 yıl doldurduktan sonra dosyanıza yenileme işlemi yapma hakkınız bulunmaktadır. bu 10 yıl süre içerisinde markanız izleme altına alınır ve herhangi bezer bir marka bulunursa tarafınıza bilgilendirme yapılır. Dilerseniz bu isimlere yayın süreci içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Marka tescili yapmanın en önemli kısımlarından biri olan isim hakkı korumadır. Yani tescil ettirdiğiniz marka ibaresi başka bir şirket yada şahıs tarafından aynı kapsamda tescil ettirilmesi ve kullanım sağlamasını engellemektir. Eğer marka tescili yapılmaz ise ismi kullandığınız şirketiniz başka biri tarafından tescili sağlanabilir . bu sizlerin kapsamında kötü kullanıma dair herhangi bir marka başvurusu haksız kazanç elde edeceğinden bu gibi risklerin önüne geçmek adına başvurunun reddi gerekmektedir. bu markanın tescili tüketici nezdinde karışıklığa sebep olacaktır. tüketici tarafından sizlerin kullanımda bulunduğunuz markanızın izlenimi uyandıracaktır. Tüketici, sırf sizlerin markalarına benzediği gerekçesiyle işbu markayı tercih edebilecektir. Markanızın tescilini sağladığınız şirket unvanınız yada adres gibi konularda değişiklik yapılması durumunda, dosyanız için suret talebinde bulunulabilir. Suret belgesi değişiklik yapılan kapsamlarda güncel belge alımıdır. Marka tescili yapıldığı takdirde tescilinde bulunduğunuz ismin lisansını verebilme hakkınız bulunmaktadır. lisans talebi şirket yada şahıs tarafından  markanızı kullanmak isteyen taraflara belirli bir anlaşma hususunda verilmektedir.